Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Vimperk - Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2018


   

   

   

  Vimperk a Šumava v proměnách, náladách, detailech a občas i překvapeních ... tím vším je fotokronika Jana Tláskala  http://obec.sumava.eu/index.php/sumava/131-fotografove/3563-jan-tlaskal    

   

   

  22. října:

  Sotva stihla po nakonec vyjasněné mrazivé noci povolit a lehce oschnout očekávaná ranní jinovatka, máme tu další předpovědi: podzim nám v průběhu týdne nastaví svou druhou, zatím příliš neukazovanou tvář. Ještě dnes by mělo začít pršet ... nu, toho jsme se naposouchali dost i v minulém týdnu, ale přece jen zbývají už jen dva měsíce a dva dny do Vánoc - tedy pravděpodobnost, že se meteorologové konečně strefí, je rozhodně větší. Uvidíme tedy, jak dlouho se na nás bude ještě usmívat zatím ničím nerušené sluníčko.  

   

  21. října:

  Něco se opravdu chystá, ale s tak úžasnou předehrou, že by bylo hříchem rušit ji, obzvláště pak na večerním Boubíně, nadbytečnými slovy ...  

   

   

   

   

   

   

   

  Spokojme se proto dnes konstatováním, že kdyby se snad ještě v noci objevily slibované přeháňky, jichž jsme v průběhu dne opět zůstali ušetřeni, nebylo by tu zítřejšího rána vyloučeno po necelém měsíci další doslova sněhobílo. Těžko odhadnout, zda rychlost 3,9 m/s (14 km/h) postačí severnímu větru k tomu, aby výrazněji zamíchal stávající oblačností, ale teploměr dozajista na této krátké zastávce ve výrazném sestupu nesetrvá - přinejmenším jinovatkové bílo s nemalou pravděpodobností nastane. Takže neděle v hodině dvanácté splnila celotýdenní úkol - babí léto vlastně skutečně skončilo. 

   

  20. října:

  Má-li tento týden skutečně přinést nějaký zásadní zlom v počasí, zbývá mu k tomu jediný - zítřejší den. Ani s dnešním totiž jistě nemůžeme být nespokojeni. Chvílemi sice bylo větrno, ale zdaleka nikoli tradičního podzimního charakteru, který by třeba vábil děti k pouštění draků. O nějakém dešti, ba snad jen jeho sebemenším náznaku rovněž nelze mluvit, takže vyčkejme, čím nás případně překvapí předposlední říjnová neděle.

   

  19. října:

  Kdo se těšil na inverzi, dnešního dne se dočkal. Vimperk od samého rána tonul v mlze, která se jej držela až do odpoledních hodin, v nichž zeslábla natolik, že propustila do ulic místy i modř oblohy. Večerní Boubín pak naznačil, že zatím patrně v daném ohledu problémy neměl - ostatně i obklíčený Bobík se, jak vidno, statečně držel.

  Vnitrozemí ovšem nedostalo na vybranou. 

  Pozoruhodnými byly celé roje drobných mušek okolo rozhledny. Působily tu co živoucí důkaz, že ani dnes nedošlo k nějakému dramatickému ochlazení, ... 

  ... což ostatně ještě krátce před slunečním západem ... 

  ... potvrdil i teploměr. 

  Od jihovýchodu slabě vál větérek o síle pouhých 2 m/s (7,2 km/h), přičemž inverzní hladina se pomalu, leč neúprosně valila přímo proti němu.  

  Na protější straně začala zvolna pohlcovat do té doby zcela volný Basumský hřeben, ... 

  ... zatímco nad vnitrozemím ji záhy shora přizdobil Venušin pás. 

  Však i zpáteční sestup do lesů přesně ukázal, do jaké výše zatím dosáhlo kalné neprůhledno, jež zítřek s nemalou pravděpodobností rozehraje dalšími variacemi.

   

  18. října:

  Slibované ochlazení zatím můžeme zvát nepatrným, jedinou dosavadní přeháňku namísto srážkových milimetrů vyčíslovat symbolickými kapkami, ... 

  ... takže sečteno a podtrženo: babí léto nám stále přeje :-) ! 

   

  17. října:

  Polovina týdne (a současně října) by se dle meteorologů měla stát zlomovým časem, v němž započne ochlazování a nebudou chybět ani přeháňky, jejichž četnost bude postupně narůstat. Časně ranní Boubín se zprvu nezdál uvedené teorii odporovat.

  V průběhu cesty vzhůru panovalo příjemné teplo, umocněné navíc dokonalým bezvětřím. Skutečně se doslova nepohnula ani větévka, což ovšem může být obecně předzvěstí velmi různorodého vývoje počasí.  

  Na rozhledně už se vrtulka anemometru pohnula, poháněna severovýchodním větříkem o síle 3 m/s (10,8 km/h), jež nikterak neznepříjemňovala pozorování, kterak se podboubínský kraj postupně probouzí k životu, ... 

  ... ani fotografické dokumentování téhož. 

  Namísto zásadních změn v počasí se na základě oblačné konstelace mnohem spíše dalo očekávat velkolepé sluneční představení, ...  

  ... kterýžto předpoklad se krátce před půl osmou za radostného zpěvu celého hejna kolem věže poletujících křivek i potvrdil. 

  Kdepak déšť! Sluníčko dnes ještě zvítězí, ale přece jen s mírně dramatickým úvodem. 

  Však i teplota tu zatím stále v daném čase nahrává více babímu létu než pravému podzimu. Přesně před rokem nicméně nastala přímo teplotní inverze (připomeňme si zde: http://vimperk.eu/index.php/vimperk/12986). 

  Zajímavě pojaté pravé parhelium na rozloučenou rozhodně potěšilo, stejně jako po většinu dne potěší samo sluníčko, jen co zdolá všechny oblačné překážky. 

   

  16. října:

  Sněhoměrná zařízení jsou připravena ... kdy asi přijdou poprvé řádně ke slovu? 

   

  15. října:

  Užívejme si co možná naplno zbytku babího léta ... dle předpovědí má skončit prakticky nastejno s tímto právě započatým týdnem. 

   

  14. října:

  Jestliže zde postupně vyhodnocujeme teplotní průběh současných dnů, nelze opomenout ani předpoklad, ... 

  ... že dnešek by měl (nebo přinejmenším mohl) v rámci celého týdne z daného hlediska vygradovat. Nasvědčoval tomu i průběh rána na Boubíně, z nějž byl k zahlédnutí po celém obzoru opar, ...  

  ... propouštějící však k očím stále více alpské obrysy. Svůj nemalý podíl na tom měl též vytrvalý silný jihovýchodní vítr, vyčíslitelný nejen v nárazech hodnotou 10,1 m/s (36,4 km/h). 

  Vycházející sluníčko průběžně nabývalo nejrozmanitějších tvarů - vyjma čehokoli, co by připomínalo tradiční kotouč. 

  Bezproblémovou snesitelnost naměřené teploty se snažil narušit právě výše zmíněný vítr, ale spíš nežli samotný pobyt na věži znepříjemňoval všehovšudy fotografování delšími časy. 

  V každém případě očekávejme krásnou a na říjen stále nezvykle teplou neděli.

   

  13. října:

  Vrbovka úzkolistá má vedle známých léčivých vlastností též vzácný dar ...

  ... v každé fázi svého růstu, tedy i za odkvětu, potěšit oko. 

   

  12. října:

  Po takovémto jitru nemůže následovat nic jiného nežli otázka, co nabídne večerní Boubín ... :-) .

  Odpověď, že spousty krásných barev již od Kubovky a Basumských luk, ...

  ... jakož i neméně krásnou tvorbu příznivě nám nakloněného sluníčka, ... 

  ... se dala zákonitě předvídat. Dnešní den totiž teplotně ještě předčil včerejší - v tentýž čas na tomtéž vimperském místě teploměr ukázal rovných +23°C, ... 

  ... takže ani rozhledna touto hodnotou krátce před slunečním západem nijak nepřekvapila. Říci, že od severu foukalo, by pak s ohledem na naměřených 2,1 m/s (7,6 km/h) bylo téměř přeháněním, neboť vesměs se dalo hovořit spíše o naprostém bezvětří. Občasný vánek nicméně skutečně přilétal ze severního směru. 

  Sluníčko před svým rozloučením potěšilo nejen zajímavou variantou pravého parhelia, ... 

  ... ale také drobnými záblesky, vedle tradiční zelené hrajícími i do modra. 

   

   

  Venušin pás slibuje jasnou noc a po ní neméně vydařený zítřejší víkendový den. Říjen se zkrátka nečekaně činí, aby nám udělal co možná největší radost, takže si ji naplno užívejme a neptejme se, čím nás teoreticky po mnoha předešlých šumavských zkušenostech může překvapit druhá půle měsíce. 

   

  11. října:

  Vystoupá-li po druhé hodině odpolední říjnová vimperská teplota na +21,5°C, nelze průběh letošního babího léta označit jinak než za fantastický. 

  Když k tomu pak podvečer nad městem zpestří průlet slavného "Dreideckeru" - neboli německé stíhačky Fokker Dr.I z první světové války, co replika postavené i pilotované nadšeným zdíkovským aviatikem Františkem Hadravou, přijdou si za krásného počasí na své i milovníci historie. 

   

  10. října:

  A máme tu další porci inverze, ... 

  ... jejíž ústup se okolo poledního ... 

  ... stal zdrojem úžasných zážitků.

   

  9. října:

  Podzim nabral nejen barevné, ale též nezvyklé teplotní obrátky. Srovnání s loňským rokem (http://vimperk.eu/index.php/vimperk/12986) vyznívá opticky podobně, ale s mírně jiným následným vývojem, který tehdy naznačila již obloha, na rozdíl od dnešního blankytu výrazně oblačná.  

   

  8. října:

  Den, jehož datum dává stejný význam i ve chvíli, kdy čteme číslice bez teček pozpátku - 8102018, ...

  ... se probudil do mlhy, a třebaže byla načas přemožena sluníčkem, večer dozajista opět zvítězí. 

   

  7. října:

  Počasí nám skutečně opět připomíná, že vládne čas podzimní, ale kdyby se dle očekávání nepootočilo do vlhkého chmuřiva, sotva bychom byli obdarováni příležitostí vychutnávat si třeba jemná kouzla na šumavských vřesovištích ... 

   

  6. října:

  Již včera zde bylo s potěšením konstatováno, že aktuální počasí se ubírá velmi příjemnou cestou, ... 

  ... a dnes můžeme bez přehánění hovořit o krásném babím létu. Alpy se sice zahalily mnohem více, ... 

  ... v podvečer na celém obzoru výrazně přibylo oblačnosti, ... 

  ... ale teplota stoupá. Mírně zesílil i vítr, jehož rychlost 3,5 m/s (12,6 km/h) však opět znamenala jen milé osvěžení. 

  Nebylo by nicméně divu, kdyby zítřek dosavadní charakter počasí zase pootočil a přinesl i nějakou vláhu. 

  Velmi působivým zážitkem se zejména po setmění stal nasvícený pomník kardinála Schwarzenberga. Svíčky tu hoří na památku prof. Ing. Čecha, otce boubínské rozhledny. Byl to právě on, kdo přišel nejen s prvotní myšlenkou, ale významně též bojoval za její realizaci, takže počínaje rokem 2004 mají všichni, kdož navštíví Boubín, příležitost zažít nevšední okamžiky na nejvyšším vyhlídkovém místě české části Šumavy.

   

  5. října:

  První říjnový pátek se velmi příjemně symbolicky ohlížel nazpět k letnímu počasí, ...  

  ... a jakkoli již pochopitelně nebylo v jeho moci vysvléci nás z podzimních kabátů a bund, ... 

  ... rozhodně potěšil - mimo jiné též z Boubína viditelnými Alpami, jež by skutečné léto nenabídlo. 

  Uvážíme-li, že na konci září jsme se tu potkali s prvním sněhem, pak dnešní teplotu (spolu se slabým západním větříkem 2,7 m/s - 9,7 km/h) můžeme opět posadit na známou pomyslnou houpačku ...

  ... a zkoušet současně tipovat, kam až dosáhne její příští - opačný výkyv. 

   

  4. října:

  Pomalu přibývá barev ... 

   

  3. října:

  Nad sluníčkem, byť nám v posledních dnech není zrovna hojně přáno, určitě nemusíme lámat hůl, pokud ovšem budeme současně reálně počítat se stále častějšími nočními mrazíky a přes den pak s občasným nečekaným mrholením. 

   

  2. října:

  Říjen si zatím libuje v sychravém, mlžném a mokrém scénáři ... a těžko mu k tomu upírat plné právo.

   

  1. října:

  Právě začíná poslední čtvrtletí roku 2018 a příroda se opět rozhodla, že si přes den popláče. Aby to však sluníčku nebylo líto, nezapomněla ani na zajímavé večerní momenty. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2018  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2018 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2018

    

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2017

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2017 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2017 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2016

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2016 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2016 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2015 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2015

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2015

   

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2014

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2014  

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2014 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2014

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2013

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2013

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2012

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - unor 2012 

  Fotokronika Jana Tláskala - leden 2012 

   

  Fotokronika Jana Tláskala - prosinec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - listopad 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - říjen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - září 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - srpen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červenec 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - červen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - květen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - duben 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - březen 2011 

  Fotokronika Jana Tláskala - únor 2011 

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #40 Pavla Hájková 2018-04-28 07:52
  Vážený pane Tláskale,
  děkuji za dokonalé fotografie a za povídání při výstupu na horu. Vaši energii a radost z Boubína odvážím do Volyně i do Liboce. Echo jsem také jednou zachytila v mlze v Polubném, ale zelené a modré odlesky Slunce, to je Váš jedinečný úlovek! Přeji Vám spousty dalších nečekaných šumavských zážitků a těším se na ně s Vámi.
  Pavla Hájková, zprostředkovate l banálních hypoték půjček a spoření u Wüstenrotu
  Citovat
   
   
  #39 Vladislav 2017-10-02 23:59
  Byli jsme tam v roce 1985, fantasie.
  Zoubci od Břeclavi
  Citovat
   
   
  #38 Cumbuch Mañana 2017-04-01 19:02
  Honzo jsi neúnavný ďábel, zase jsem koukal na tvůj březen, je to zas úžas co dokážeš navštívit, vidět, nafotit a zpracovat, zkrátka vybrat a udělat z toho tu nádheru. To by měla každý měsíc vycházet od tebe obrazová kniha. Další energii do tvého neúnavného těla a dobré světlo ti přeje
  Cumbuch Mañana.
  Citovat
   
   
  #37 Cumbuch Mañana 2017-02-19 18:15
  Honzo, tak jsem koukal na tvůj leden a zase jsem koukal. Jsi vytrvalý kouzelník, je to úžasné, zeména ty proměny Alp. Dobré světlo a Utz a wach. Cumbuch
  Citovat
   
   
  #36 jiří sedlecký 2017-01-04 19:51
  Dobrý den. Vážený pane Tláskale. Pořizujete krásné fotografie Šumavy, Alp
  a celé oblasti v dohlednosti z Boubína.
  Vaše fotografie jsou nádherné. Ukazují
  jak krásu krajiny tak i jedinečnost fotografování. Zachycení okamžiku místa
  fotoaparátem je neopakovatelné. Přeji v novém roce štěstí, zdraví a spoustu krásných fotografií, které potěší oči i
  duši magickým obrazem :lol: . S úctou Jiří Sedlecký
  Citovat
   
   
  #35 Cumbuch Mañana 2016-12-12 17:15
  Honzo, prošel jsem si zas ty tvoje krásné obrázky a pokochal se místy, kam se po té mé mrtvici už nepodívám. Je to neskutečná nádhera právě tak jako tvoje úsilí a výdrž, díky kterým se my ostatní můžeme tou nádherou kochat. Doufám, že se výstava ve Vimperku podařila a omlouvám se, že jsem se nemohl zúčastnit. Hodně sil a dobré světlo. Utz a wach, Cumbuch.
  Citovat
   
   
  #34 J. Tláskal 2016-07-05 11:37
  Děkuji za poklonu a z ryze praktického hlediska dodávám, že zmiňované fotografie by mohly, jste-li náležitě pojištěn pro případ takovýchto škod, posloužit též jako důkazní materiál pro jednání s pojišťovnou, která za těchto situací zpravidla v prvé řadě prověřuje, zda vůbec byla bouřka, resp. zda zasáhla předmětnou lokalitu :-) .
  Citovat
   
   
  #33 Miro 2016-07-02 10:32
  Je obdivuhodné,že ve stejný okamžik 2. června okolo poledního času někdo vyfotí přírobní blesk,který mi zničil PC /el.indukcí po svodu připojení k internetu/.Podl e doslechu,nebyl jsem sám,kdo měl podobné problémy.Všichn i okolo 150 metrů od úderu blesku.Podle fotografií zásah několika blesků do jednoho místa !! Velká poklona lovci beze zbraní. ;-)
  Citovat
   
   
  #32 Jan & Mg .Konzalovi 2016-02-21 18:56
  Děkujeme za procházku letošní zimní kronikou! To není kronika, to je galerie jedné z nejpůvabnějších částí šumavského kraje.Nebudete mít možnost některé záběry vydat jako pohlednice nebo není možnost některé fotografie koupit jako obrázky? Rádi bychom je poslali ještě dalším milovníkům obou stran Šumavy. Děkujeme za reply.J. a M.
  Citovat
   
   
  #31 J. Tláskal 2016-01-26 19:40
  Dobrý den i Vám, pane Červený, a současně velký dík nejen jménem mým, nýbrž jistě i všech dalších návštěvníků rozhledny za perfektně zprovozněné schody. V sobotu jsem byl velmi překvapen a současně jsem přemýšlel, kdo si tam dal tak poctivou a pečlivou práci. Děkuji rovněž za potěšující slova ohledně fotografií, v jejichž pořizování budu určitě rád pokračovat, dokud budou síly sloužit :-)
  Citovat